Transit 10 – Programme

TRANSIT 10INVITED ARTISTS

Program

Invited artists:

Amaranta Osorio (Colombia/Mexico/France), “La nieta” reading
Ana Woolf (Argentina), SEEDS OF MEMORY, WHITE IS THE NIGHT, “behind the curtain”, workshop
Antagon TheaterAKTion, Bárbara Luci Carvalho (Brazil/Germany), CORPUS MUNDI, talk, workshop
Carolina Pizarro (Chile/Denmark), LAND OF FIRE, workshop
Corporación Colombiana de Teatro, Patricia Ariza, Carlos Satizábal, NO ESTOY SOLA, talk
Dorthe Kærgaard (Denmark), painting exhibition
Eluda Dance Company
(Denmark), Emilie Lund, talk
Eugenia Cano, Alma Martinez (Mexico) talks
Fabrica Athens
(Greece), Giovanna Michaliadi Sarti, Fanis Katechos, Nefeli Stamatogiannopoulou, XANTHI
Filomena Campus (Italy), “Liberate Rame”, a performance/presentationabout Franca Rame, workshop
Francesca Romana Rietti
(Italy), talk
Gabriella Sacco (Italy/The Netherlands), talk
Gilla Cremer (Germany), talk
Gilly Adams (UK), talk
Helen Varley Jamieson (New Zealand/Germany), Cyberformance masterclass, “Nobody Asked” installation
Ikarus Stage Arts (Denmark), Gabriela Arancibia, DESTELLOS EN UN RÍO NEGRO, workshop
Itínera Teatro (Mexico), Julia Filippo (Italy), KNOTS, workshop
Jana Korb (Czech Republic/Germany), #ABLEBODIESANDSTONES, workshop
Janaina Matter (Brazil), “Football Country” work in progress
Jill Greenhalgh (UK), Jessie Brookes, Meg Brookes, Silvia Moreno, THE DAUGHTERS OF THE WIND, “Performing Presence” masterclass, talks
Kapila Venu (India), MOHINIYATTAM, workshop
Katrine Faber (Denmark), GALLOP – IN DIALOGUE WITH LEONORA CARRINGTON, workshop
Kirsten Justesen (Denmark), MELTINGTIME installation
Laboratorio International Residui Teatro (Spain), Viviana Bovino, Gregorio Amicuzi, PENELOPE, workshop
Maskhunt Motions, Deborah Hunt
(New Zealand/Puerto Rico), “Road” work in progress
Maria Porter (USA), book presentation “Re-Purposing Suzuki: A Hybrid Approach to Actor Training”
María Sánchez, Ricardo Lomnitz (Mexico), “Medea, el destierro” work demonstration
Mi Compañía Teatro, Mérida Urquía (Cuba/Colombia), FLOR DE MÁRMOL, talk
Parvathy Baul (India), “Serenades” work in progress concert, workshop
Odin Teatret (Denmark), Roberta Carreri, Else Marie Laukvik, Uta Motz, Iben Nagel Rasmussen, Rina Skeel, Ulrich Skeel, Julia Varley, MY STAGE CHILDREN, FLOWERS FOR TORGEIR, ESTER’S BOOK, THE CASTLE OF HOLSTEBRO, HALFDANSK RAPSODI, AVE MARIA, THE DEAF MAN’S HOUSE, A CHARACTER THAT CANNOT DIE, workshops, talks
Organic Theatre (UK), Bianca Mastrominico, John Dean, FLANKER ORIGAMI online performance
Residui Teatro (Spain), Viviana Bovino, PENELOPE, workshop
Riotous Company, Mia Theil Have (Denmark), talk
Teater Interakt (Sweden), Sara Larsdotter, “Mobilise/Demobilise” installation
Teatret OM (Denmark), Tippe Molsted, Sandra Pasini, Annemarie Waagepetersen, WALK THE CLOTHESLINE – A CABARET, “Serenades” work in progress concert
Teatro la Candelaria, Patricia Ariza, Carlos Satizábal, Francesco Corbelleta, NO ESTOY SOLA, talk
Teatro Nucleo
(Italy), Natasha Czertoch, Cora Herrendorf, Veronica Ragusa, KASHIMASHI, “Fuga in re minore” work in progress, workshop, talk
Teraz Poliz, Dorota Glac, Marta Jalowska, Kamila Worobiej, Martyna Wawrzyniak, Gosia Wdowik and Karolina Micula (Poland), I’LL JUST SAY IT AND SEE WHAT HAPPENS, talk
Teresa Ruggeri (Italy), talk
Váli Theatre Lab (Denmark/Italy), Alice Occhiali, Valerio Peroni, talk and “Aliter Ubi” work in progress
Voix Polyphoniques (France), Brigitte Cirla, Mireille Mammini, Brigitte Maurin, Anne Lise Lionnet, Graziella Végis, SONG/JEUX, workshop
Ya-Ling Peng (Taiwan), talk

Back to TRANSIT 10 information